4.1. Система утримання територій міста передбачає організацію прибирання, раціональне збирання, швидке видалення, утилізацію, знешкодження та захоронення відходів.

4.2. Для забезпечення належного санітарного рівня території міста шляхом повного збирання, видалення та своєчасного знешкодження відходів, а також дотримання правил екологічної безпеки при поводженні з ними, організація прибирання, санітарної очистки та благоустрою території покладається на виконавчі органи Мурованокуриловецької селищної ради, а також спеціалізовані підприємства.

4.3. Утримання загальноміських території здійснюється підприємствами на підставі договору з департаментом житлово-комунального господарства Мурованокуриловецької селищної ради, що укладається у відповідності до вимог чинного законодавства.

4.4. Межі закріплених за суб’єктами благоустрою територій та режими прибирання визначаються уповноваженими виконавчими органами Мурованокуриловецької селищної ради згідно з чинним законодавством.

4.4.1. Розроблення схем і встановлення меж об’єктів благоустрою на землях державної (комунальної) форми власності, закріплення територій, покладається на департамент містобудування Мурованокуриловецької селищної ради, а організація прибирання територій, покладається на департамент житлово-комунального господарства Мурованокуриловецької селищної ради.

4.4.2. Межі благоустрою прилеглих/закріплених територій встановлюються (якщо інше не передбачено проектною документацією) в граничних межах підприємств, магазинів, кіосків, павільйонів, торгових точок, підприємств побуту, присадибних ділянок до прибордюрної частини доріг. При відсутності з будь-якого боку підприємства, організації, установи, споруд, інших об’єктів господарювання межі прилеглої/закріпленої території встановлюються на відстані 15 м від огорожі підприємства, установи, організації  чи присадибної ділянки в т.ч. включаючи половину проїжджої частини дороги, якщо дороги гравійні, ґрунтові.

Допущення засмічення, забруднення прилеглих/закріплених територій тягне за собою адміністративну відповідальність, стягнення відшкодувань (економічно-обгрунтованих витрат) на виявлення та ліквідацію порушення.

4.5. Зобов’язання щодо утримання прилеглих/закріплених територій здійснюються у таких межах:

4.5.1. Земельні ділянки, що перебувають у власності (користуванні, оренді) юридичних чи фізичних осіб, на яких не розпочато будівництво, встановлюються на відстані 15 метрів по периметру виділеної ділянки;

4.5.2. Залізничні колії, скоси, насипи, переїзди, переходи в межах охоронної зони та зупинок локомотивів встановлюється на відстані 25 метрів по периметру виділеної ділянки;

4.5.3. Кінцеві зупинки міського транспорту та маршрутних таксі встановлюються на відстані 25 метрів по периметру виділеної ділянки;

4.5.4. Платні стоянки, стоянки таксі, місця паркування встановлюються на відстані 25 метрів по периметру виділеної ділянки;

4.5.5. Мости, шляхопроводи встановлюються на відстані – 25 метрів по периметру виділеної ділянки;

4.5.6. Трансформаторні і розподільчі підстанції, опори, охоронних зон ЛЕП встановлюються на відстані 15 метрів по периметру виділеної ділянки;

4.5.7. Котельні, теплові пункти, водозабори, каналізаційно-насосні станції встановлюються на відстані 15 метрів по периметру виділеної ділянки;

4.5.8. Базари та ринки, гаражні кооперативи, гіпер- та супермаркети -  на відстані 25 метрів по периметру виділеної ділянки;

4.5.9. Індивідуальні гаражі встановлюються на відстані 5 метрів по периметру виділеної ділянки;

4.5.10. Будівельні майданчики площею до 0,01 га встановлюються на відстані 5  метрів по периметру виділеної ділянки, більше 0,01 га – на відстані 25 метрів;

4.5.11. Цвинтарі, братські поховання, меморіальні комплекси на відстані 15 метрів по периметру виділеної ділянки;

4.5.12.  Стаціонарні малі архітектурні форми встановлюються на відстані 5 м по периметру ділянки.

4.6. Всі суб’єкти господарювання, не залежно від форми власності, до виготовлення схеми меж територій закріплених за підприємствами, установами та організаціями, зобов’язані прибирати прилеглу/закріплену територію.

4.7. Фінансування утримання прилеглої/закріпленої території:

4.7.1. Земельних ділянок, що перебувають у власності (користуванні, оренді) юридичних чи фізичних осіб, на яких не розпочато будівництво здійснюється юридичними чи фізичними особами, які є власниками, користувачами, орендарями ділянок;

4.7.2. Залізничних колій, їх скосів, насипів, переїздів, переходів в межах охоронної зони та зупинок локомотивів здійснюється власниками цих об’єктів;

4.7.3. Кінцевих зупинок маршрутних таксі здійснюється перевізниками, пропорційно кількості машин на маршруті;

4.7.4.  Платних стоянок, стоянок таксі, місць паркування здійснюється їх власниками (користувачами);

4.7.5.  Мостів, шляхопроводів здійснюється за рахунок коштів міського бюджету;

4.7.6. Трансформаторних і розподільчих підстанцій, опор, охоронних зон ЛЕП здійснюється підприємствами, що їх експлуатують;

4.7.7. Котелень, теплових пунктів, водозаборів, каналізаційно-насосних станцій здійснюється підприємствами, що їх експлуатують;

4.7.8. Гаражних кооперативів здійснюється гаражними кооперативами, індивідуальних гаражів – власниками гаражів;

4.7.9. Будівельних майданчиків здійснюється власниками об’єктів благоустрою, або їх довіреними особами;

4.7.10. Цвинтарів, братських поховань, меморіальних комплексів здійснюється за рахунок коштів міського бюджету;

4.7.11.  Стаціонарних малих архітектурних форм здійснюється за рахунок власників.

4.8. Всі суб’єкти благоустрою забезпечують прибирання територій і вивезення та знешкодження побутових і великогабаритних відходів самостійно або із залученням підприємств-виконавців послуг зі збирання, перевезення, утилізації  та захоронення відходів.

4.9. Утримання в належному стані виділених під забудову територій, а також прилеглих/закріплених територій, до початку будівництва покладається на власників (користувачів, орендарів) земельних ділянок. 

4.10. Утримання в належному стані виділених під забудову територій, а також територій прилеглих/закріплених з початку будівництва і до здачі об’єкта в експлуатацію виконується будівельними організаціями (підрядниками), якщо інше не передбачено договором підряду, під контролем власника об’єкту благоустрою або його довіреної особи.

Підрядник на виїзді з будівельного майданчика зобов’язаний забезпечити очищення коліс/гусениць транспортних засобів від бруду, унеможлививши виніс його на вулично-дорожню мережу.

4.11. Утримання в належному стані цвинтарів, братських поховань, меморіальних комплексів, а також прилеглих/закріплених територій здійснюється підприємствами, з якими департаментом житлово-комунального господарства Мурованокуриловецької селищної ради укладені відповідні договори.

4.12. Утримання в належному стані стоянок автотранспорту, територій автокооперативів, місць паркування, а також закріплених (прилеглих) територій здійснюється їх власниками (користувачами, орендарями).

4.13. Утримання в належному стані стоянок таксі, а також прилеглих/закріплених територій здійснюється на засадах дольової/пайової участі перевізниками, які отримали ліцензії в установленому порядку.

4.14. Утримання мостів, шляхопроводів здійснюється підприємствами на підставі договору з департаментом житлово-комунального господарства Мурованокуриловецької селищної ради.

4.15. Роботи з прибирання поділяються на механізовані, ручні та комплексні. 

Ручне прибирання здійснюється на тих ділянках, де неможливо застосування механізмів (невдосконалене покриття, тупикові ділянки тротуарів тощо), або у разі неможливості забезпечення об’єкту необхідними механізмами.

Ручне прибирання доцільно здійснювати в світлу частину доби з врахуванням природного освітлення в залежності від пори року:

- в весняно-літню пору року – І прибирання з 6-00, ІІ прибирання до 20-00;

- в осінньо-зимову пору року – І прибирання з 7-00, ІІ прибирання до 17-00.

Не рекомендується здійснювати ручне прибирання на прибордюрній частині вулиці шириною менше, ніж 1,2 м.

4.16. Прибирання механізованим способом здійснюється в нічний час.

Маршрути роботи машин і механізмів складаються за кільцевою схемою для зменшення холостих переїздів.

4.17. Якість прибирання можна оцінювати за залишковою засміченістю після виконання технологічних операцій, як це наведено в табл. 1. 

 

Таблиця 1

Оцінка якості прибирання  асфальтопокриття та мощення з бруківки

 

Допустимий рівень засміченості г/м2

Вид прибирання

Залишкова засміченість покриття, г/м2*

„відмінно”

„добре”

„задовільно”

„незадовільно”

80

Миття

Механізоване підмітання

Прибирання ручним способом

до 8

до 15

до 20

8-12

15-20

20-25

12-20

20-30

25-35

понад 20

понад 30

понад 35

 

*дані з контрольних ділянок, які розміщені через кожні 500 м у місцях частого гальмування транспорту.

 

4.18. При перевищенні температури повітря +25С рекомендується проводити поливання дорожнього покриття не рідше двох разів на добу за нормою витрати води від 0,2 л/м2 до 0,3 л/м2

4.19. Прибирання місць масового перебування людей (території ринків, торгівельних зон, вокзалів і т. д.) проводяться протягом усього робочого дня.

4.20. Прибирання на ділянках навколо вуличних кіосків, ринків, лотків, павільйонів, майстерень з ремонту годинників та взуття, трансформаторних підстанцій, теплових пунктів, бойлерних та пересувних об’єктів торгівлі, індивідуальних гаражів в межах закріплених територій здійснюють власники цих об’єктів, якщо інше не визначено договором.

4.21. Власники, користувачі, орендарі земельних ділянок забезпечують їх утримання в належному стані.

4.22. Власники, користувачі, орендарі земельних ділянок, розміщених на берегах річок, ставків здійснюють прибирання території до урізу води в межах їх ділянок.

4.23. Для покращення санітарного стану території міста встановити:

4.23.1. Загальний санітарний день прибирання – п’ятниця.

4.23.2. День довкілля міста - 2 рази на рік, згідно з розпорядженнями міського голови;

4.23.3. Місячник з благоустрою  - в квітні щорічно.

4.24. Власник/балансоутримувач забезпечує утримання зливної каналізації, оглядових та дощеприймальних колодязів, своєчасний ремонт люків, водостоків, приймальних решіток, прибирання і очищення канав, труб, дренажів, що призначаються для відводу поверхневих і ґрунтових вод із вулиць і шляхів, очищення і негайний вивіз відходів із дощеприймальних колодязів тощо.

4.25. У випадках надзвичайних погодних явищ (зливи, снігопад, ожеледиця та ін.) виконавчими органами Мурованокуриловецької селищної ради встановлюється спеціальний режим утримання вулично-дорожньої мережі та об’єктів благоустрою.

4.26. У випадках сильних снігопадів та інших стихійних явищ прибирання територій загального користування здійснюється за окремими схемами, затвердженими в установленому порядку із зазначенням площ, режимів і об’ємів виконання робіт суб’єктами благоустрою. 

4.27. При снігопадах і ожеледиці суб’єкти благоустрою зобов’язані на територіях прибирання звільняти тротуари, сходи до будинків, установ, організацій від снігу, льоду та посипати їх піском; своєчасно очищати дахи, водостічні труби, карнизи від льоду із забезпеченням заходів безпеки. Заготівля піску проводиться суб’єктом благоустрою до настання холодів. Вивезення снігу здійснюється у спеціально відведені місця, погоджені з департаментом житлово-комунального господарства Мурованокуриловецької селищної ради та санітарно-епідеміологічною станцією.

4.28. Нагляд за дотриманням Правил утримання вулиць, дворів та інших територій міста здійснюється в межах своєї компетенції органами внутрішніх справ, муніципальною поліцією, санітарно-епідеміологічною станцією, екологічною інспекцією у Вінницькій області, департаментом житлово-комунального господарства міської ради, та відповідними комунальними службами міста.

4.29. Вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій, присадибних ділянок.

4.29.1. Підприємства, установи, організації та громадяни забезпечують благоустрій земельних ділянок, наданих їм відповідно до вимог чинного законодавства у власність (користування, оренду). 

4.29.2. Проходження межі благоустрою по тій чи іншій вулиці, провулку, проїзду визначається по лінії бортового (бордюрного) каменю проїзної частини вулиці в межах підприємств, установ, організацій, приватних садиб, гаражів, якщо інше не передбачено проектною документацією.

4.29.3. Керівники підприємств, установ, організацій, фізичні особи - підприємці, власники садиб несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства за невиконання заходів з благоустрою, а також за дії чи бездіяльність, що призвели до нанесення шкоди майну та/або здоров'ю громадян, на власних, прилеглих/закріплених за підприємствами, установами, організаціями територіях. 

4.29.4. Власники об'єкта благоустрою (балансоутримувачі/виконавці робіт) несуть відповідальність за незабезпечення благоустрою, у тому числі при виконанні робіт самовільно.

4.29.5. Утримання і благоустрій територій підприємств, установ, організацій та прибудинкових територій, присадибних ділянок громадян, належних до них будівель і споруд проводиться власником або балансоутримувачами цих будинків, або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачами укладені відповідні договори на утримання та благоустрій прибудинкових територій.

4.29.6. Утримання та благоустрій земель запасу міста забезпечує уповноважений виконавчий орган Мурованокуриловецької селищної ради.

4.29.7. Благоустрій присадибної ділянки проводиться її власником. Власник присадибної ділянки забезпечує належне утримання території загального користування, прилеглої до його присадибної ділянки. 

4.30. Відповідальні особи підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, юридичні та фізичні особи, що використовують будинки і споруди та приміщення в них, зобов'язані: 

4.30.1. Утримувати в належному стані території, надані їм в установленому законом порядку. 

4.30.2. Утримувати в належному стані об'єкти/елементи благоустрою, закріплені за ними на умовах договору з балансоутримувачем. 

4.30.3. Усувати на закріплених за ними об'єктах/елементах благоустрою за власний рахунок та в установлені строки пошкодження інженерних мереж або наслідки аварій, що сталися з їх вини. 

4.30.4. Усувати на закріплених за ними об'єктах/елементах благоустрою наслідки надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру в установленому порядку. 

4.30.5. Проводити інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів/елементів благоустрою. 

4.30.6. У процесі утримання об'єктів/елементів благоустрою дотримуватися відповідних технологій щодо запобігання передчасному зносу об'єктів, забезпечення умов функціонування та утримання їх у належному санітарно-технічному стані. 

4.30.7. Відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану внаслідок порушення законодавства у сфері благоустрою та охорони навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, установлених законодавством України та цими Правилами. 

4.30.8. Змінювати зовнішній вигляд фасадів будівель та споруд тільки на підставі затверджених у встановленому порядку проектів та за умови одержання дозволу (ордера) на роботи з благоустрою у департаменті житлово-комунального господарства Мурованокуриловецької селищної ради.

4.30.9. Впроваджувати систематичне, а у разі надзвичайних ситуацій – спеціальне проведення технічних оглядів територій, будівель і споруд та вживати заходів зі своєчасного усунення виявлених недоліків.

4.30.10. Проводити своєчасне фарбування і ремонт металевих частин фасаду (пожежні сходи, огорожі на даху, піддашки, накриття приямків, водостічні труби тощо). 

Проводити миття фасадів і дахів, виконаних із скла, вікон та вітражів не менше одного разу у квартал, окрім періоду, коли температура повітря становить 0° C та нижче. 

4.30.11. Розміщувати елементи благоустрою тільки на підставі проектно-дозвільної документації. 

4.30.12. Захищати зелені насадження на територіях, наданих їм в установленому законом порядку від знищення шляхом їх огороджування.

4.30.13. Розміщувати та утримувати в належному санітарному та технічному стані дитячі майданчики. 

4.30.14. Розміщувати на територіях, наданих їм в установленому законом порядку, контейнери для сміття згідно з встановленими нормативами. 

4.30.15. Здійснювати своєчасний ремонт входів і виходів. 

4.30.16. Облаштовувати художнім освітленням фасади, споруди та будівлі. 

4.30.17. Облаштовувати на територіях, наданих їм в установленому законом порядку, паркувальні місця згідно з вимогами чинного законодавства.

4.31. Власники (балансоутримувачі) малих архітектурних форм зобов'язані здійснити благоустрій згідно з Паспортом прив'язки/генпланом розміщення малої архітектурної форми, який розробляється суб’єктом благоустрою на вимогу департаменту містобудування Мурованокуриловецької селищної ради.

4.32. Уповноважені особи департаментів містобудування, житлово-комунального господарства Мурованокуриловецької селищної ради, житлово-комунальних підприємств, працівники Муніципальної поліція – вносять приписи власникам (балансоутримувачам) щодо приведення їх об'єктів та елементів благоустрою у відповідний стан.

4.33. Порядок утримання, експлуатації будівель і споруд інженерного захисту територій – це комплекс взаємопов'язаних організаційних і технічних заходів з технічного обслуговування, ремонту і реконструкції будівель і споруд, інженерних систем і обладнання, технічних засобів телекомунікацій. 

4.33.1. Роботи з утримання, ремонту, реконструкції будівель, споруд інженерного захисту територій виконуються планово або примусово за відповідними поданнями/приписами департаменту містобудування, департаменту житлово-комунального господарства Мурованокуриловецької селищної ради та інших контролюючих органів.

4.33.2. Відповідальність за утримання будівель, споруд інженерного захисту територій несуть власники, орендарі, керівники підприємств, установ, організацій та фізичні особи (далі - балансоутримувачі) згідно із законодавством України. 

4.34. Утримання житлових будинків та прибудинкових територій.  

4.34.1. Обов'язки власників (балансоутримувачів), орендарів житлових будинків та прибудинкових територій: 

4.34.1.1. Організовувати технічне обслуговування житлових будинків, їх обладнання та прибудинкових територій;

4.34.1.2. Забезпечити виконання вимог та нормативів утримання та обслуговування житлового фонду; 

4.34.1.3. Визначити місця для вигулу тварин на прибудинковій території, відповідно їх облаштувати;

4.34.1.4. Заборонити перевезення собак (крім карликових порід) у ліфтах житлових будинків,

4.34.1.5.  Вживати заходів з охорони під'їздів житлових будинків; 

4.34.1.6.  Постійно утримувати в належному стані оздоблення фасадів житлових будинків, вуличних та будинкових покажчиків встановленого зразка, прапоротримачів, входів та виходів, іншого обладнання на прибудинкових територіях, антен ефірного телебачення. 

4.34.1.7.  Дотримуватись вимог системи весняного і осіннього оглядів житлових будинків та прибудинкових територій і засвідчувати проведені обстеження актами не менше 2 разів на рік. 

4.34.1.8.  Обстеження дахів, балконів, лоджій, еркерів, піддашків, карнизів та поясів проводити з дотримання норм безпеки; 

4.34.1.9.  Негайно огороджувати небезпечну територію та місця виконання робіт на житлових будинках та прибудинкових територіях, забороняти вихід мешканців на небезпечні балкони або еркери. 

4.34.1.10.  Проводити ремонт житлових будинків, утримання їх у належному стані та своєчасне фарбування згідно з паспортами на фасади та дозволами (ордерами) на роботи з благоустрою території у зв'язку з виконанням відповідних робіт.

4.34.1.11. Проводити перепланування квартир та приміщень житлових будівель і нежитлових приміщень тільки після набуття чинності відповідних розпорядчих документів оформлених у встановленому порядку.

4.34.1.12. Своєчасно усувати недоліки в освітленні входів до під'їздів, сходових кліток, вуличних та будинкових покажчиків житлових будинків. 

4.34.1.13. Здійснювати заходи щодо безпечного утримання житлових будинків, які виведені з експлуатації, відселених, аварійних та довгобудів на прибудинкових територіях (надійне закриття входів, виходів, вікон, приямків та інших отворів, огородження будівель і споруд, попереджувальні написи тощо).  

4.34.1.14.  Надавати право операторам кабельного телебачення на підключення будинку до телемереж за погодженням з департаментом житлово-комунального господарства Мурованокуриловецької селищної ради на підставі дозвільної документації, виданої оператору у встановленому порядку.

4.34.1.15.  Погоджувати з балансоутримувачем житлового будинку встановлення супутникових антен та кондиціонерів.